Před dinosaury byl život na Zemi, malí plazi kteří byli též naši předchůdci. První plazi, hmyz, dravci a ostatní. Poté se vyvinuli DINOSAUŘI. Jejich doba byla krutá, nezpoutaná a divoká.

Oviraptor philoceratops

5. února 2011 v 12:51 |  Dinosauří encyklopedie
Oviraptor ("zloděj vajec") byl přibližně 2 m dlouhý a kolem 33 kg vážicí, opeřený dinosaurus, zástupce čeledi Oviraptoridae. Žil před 85 až 75 milióny let na území dnešní centrální Asie. Je známý z pozůstatků jednoho druhu O. philoceratops. K tomuto rodu byl sice původně přiřazen i Oviraptor mongoliensis, ten byl však později přeřazen pod nový rod Rinchenia. Byla také nalezena zkamenělá hnízda a embrya.
Oviraptor disponoval krátkou a vysokou hlavou se zvláštně tvarovaným zobákem a velkými drápy předních končetin. Zobák nebyl jedinou zvláštností jeho lebky. Měl kostěný hřeben na hlavě a z patra mu rostly do dutiny ústní dva kostěné výrůstky.
Většina vyobrazení oviraptora je založená na pozůstatcích rodu Citipati.
Podle prvního nálezu (pozůstatky oviraptora ležely v blízkosti hnízda protoceratopse) se předpokládalo, že se živil vejci ostatních dinosaurů. Po přezkoumání v 90. letech se zjistilo, že hnízdo bylo oviraptoří. Další nálezy potvrdily, že samice svoje hnízda před nepřáteli chránily. Dnes je předpoklad, že se živili měkkýši, zejména vodními, kterým dokázali silným zobákem lehce rozlomit schránky. Není však vyloučené, že se vejci ostatních dinosaurů přiživovali.
Oviraptor
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama