Před dinosaury byl život na Zemi, malí plazi kteří byli též naši předchůdci. První plazi, hmyz, dravci a ostatní. Poté se vyvinuli DINOSAUŘI. Jejich doba byla krutá, nezpoutaná a divoká.

Únor 2011

Když dinosauři vládli světu

26. února 2011 v 9:52 Filmy
Ztracený svět obrů, které žádný člověk nikdy nespatřil. Nahlédnutí do života tvorů, kteří chodili po této zemi před miliony let.
Podívejte se prostřednictvím počítačové animace nahlédněte do doby, kdy dinosauři obývali Zemi. Díky moderní technologii se dozvíte jak žili a umírali největší obyvatelé naší planety. Podívejte se do útrob pravěkých monster a seznamte se s nejnovějšími fakty o jejich anatomii a fyziologii.

Prehistorický park

26. února 2011 v 9:47 Filmy
Zvířata z pravěku ve 21. století? Myslíte že to není možné? Na výpravě prehistorickým světem s dobrodruhem a zoologem Nigelem Marvenem. Snaží se prehistorická zvířata přenést pomocí portálu do 21. století a dát jim tzv. druhou šanci na přežití. V prehistorickém parku se objevují: Tyrannosaurus , Triceratops , Forusrakos , Nosorožec srstnatý , Mamut , Microraptor , Deinosuchus a také Maelong , Pteranodon , Albertosaurus , Troodon , Šavlozubý tygr a mnoho dalších.

10 000 př. n. l.

26. února 2011 v 9:47 Pravěk v TV
Televizní kanál: TV Nova
Čas: 20:00
Datum odvysílání: 26.2 2011

Člen horského kmene, mladý lovec DeLeh objevil tu nejsilnější vášeň svého srdce - krásnou dívku Evolet. Do vesnice jednoho dne vtrhnou neznámí nájezdníci a Evolet unesou. DeLeh se společně s tlupou nejodvážnějších lovců vydává po jejich stopách, rozhodnut jít třeba až na sám konec světa. Skupina nedobrovolných hrdinů se při svém putování musí utkat s šavlozubými tygry, prehistorickými stvůrami i sami se sebou. Na konci cesty je navíc čeká setkání se Ztracenou civilizací. Budoucnost prostých bojovníků spočívá v rukou představitele bohaté a silné kultury, jejíž pyramidy se dotýkají nebe. Hrdinové se musí semknout a utkat s bohem, který nemilosrdně zotročuje jejich lid…Stará verze - ZTRACENÝ SVĚT

6. února 2011 v 11:12 Zajímavosti
Film podle knihy The lost world ( Ztracený svět ) kterou napsal slavný spisovatel Sir Arthur Conan Doyle byla poprvé zfilmována je právě zde na tomto blogu ke shlédnutí! I když byla zfilmována i nová barevná verze můžete se jenom tak ze zajímavosti podívat na starou klasiku.
Druhy allosaurů

5. února 2011 v 13:08 | buitreraptor |  Zajímavosti
Kromě nejznámějšího druhu A. fragilis se k tomuto rodu dále řadí Allosaurus atrox, popsaný O.C.Marshem původně v roce 1878 jako Creosaurus atrox, nicméně v roce 1987 přeřazen Paulem k rodu Allosaurus; Allosaurus ferox, popsán rovněž O.C.Marshem v roce 1896, avšak v jeho případě jde s největší pravděpodobností o mladší synonymum druhu A. fragilis; Allosaurus "jimmadseni", posán na základě několika fragmentů Danem Churem v roce 2000 (vide Glut, 2003); a Allosaurus maximus. Ten je však nejspíš samostatným rodem Saurophaganax (popsal Chure v roce 1995).

Allosaurus Europaeus
V prosinci 2006 popsali Mateus a kol. nový druh allosaura - A. europaeus. Od svých příbuzných (např. druhu A. fragilis) jej odlišují rozdíly ve stavbě lebky. Tento druh je znám z portugalské formace Lourinha, která zahrnuje sedimenty stejného stáří, jako severoamerická formace Morrison
.

Allosaurus

Diabloceratops eatoni

5. února 2011 v 12:57 Dinosauří encyklopedie
Diabloceratops ("Ďábelská rohatá tvář") byl rodem rohatého dinosaura (ceratopsida), žijícího v období svrchní křídy (stupeň kampán, asi před 75-70 miliony let) na území dnešního Utahu (USA). Šlo o mohutného čtyřnohého býložravce s relativně velkou hlavou a dlouhým krčním límcem, zdobeným výraznými rohy. Právě těm vděčí diabloceratops za své jméno, propujčují jeho lebce ďábelský zjev. Stejně jako ostatní ceratopsidi však představoval čtyřnohého zavalitého býložravce. Fosilní materiál holotypu (UMNH VP 16699) byl objeven roku 2002 na území Grand Staircase-Escalante National Monument a sestává z nekompletní lebky a části spodní čelisti. Četné znaky na kostech naznačují, že diabloceratops patřil k bazálním centrosaurinům a poněkud se podobal malým a vývojově "primitivnějším" protoceratopsidům.
Diabloceratops eatoni

Henry Fairfield Osborn

5. února 2011 v 12:53 Ostatní
Henry Fairfield Osborn (8. srpna 1857 - 6. listopadu 1935) byl významný americký geolog, paleontolog a eugenik. Tvrdilo se o něm, že byl spíše výborný vědecký administrátor, než výborný vědec.
Narodil se ve městě Fairfield v Connecticutu a vystudoval Princetonskou univerzitu. Stal se profesorem srovnávací anatomie a později biologie i zoologie. Dlouhodobě se zabýval také paleontologií, ve které byl vyučován slavným Edwardem Drinkerem Copem. Jeho nejvýznamnějším počinem byl popis tyrannosaura v roce 1905. Popsal však také další dinosaury, jmenovitě rody Ornitholestes (1903), Pentaceratops (1923) a Velociraptor (1924). Jako ředitel Amerického přírodovědeckého muzea v New Yorku se podílel také na plánování expedice do Mongolska ve 20. letech minulého století. Publikoval četné knihy a uznávané vědecké práce.
Na druhou stranu se však Osborn zdiskreditoval svými rasistickými teoriemi o nerovnosti ras a rozdílech v inteligenci mezi nimi.
Osborn

Oviraptor philoceratops

5. února 2011 v 12:51 Dinosauří encyklopedie
Oviraptor ("zloděj vajec") byl přibližně 2 m dlouhý a kolem 33 kg vážicí, opeřený dinosaurus, zástupce čeledi Oviraptoridae. Žil před 85 až 75 milióny let na území dnešní centrální Asie. Je známý z pozůstatků jednoho druhu O. philoceratops. K tomuto rodu byl sice původně přiřazen i Oviraptor mongoliensis, ten byl však později přeřazen pod nový rod Rinchenia. Byla také nalezena zkamenělá hnízda a embrya.
Oviraptor disponoval krátkou a vysokou hlavou se zvláštně tvarovaným zobákem a velkými drápy předních končetin. Zobák nebyl jedinou zvláštností jeho lebky. Měl kostěný hřeben na hlavě a z patra mu rostly do dutiny ústní dva kostěné výrůstky.
Většina vyobrazení oviraptora je založená na pozůstatcích rodu Citipati.
Podle prvního nálezu (pozůstatky oviraptora ležely v blízkosti hnízda protoceratopse) se předpokládalo, že se živil vejci ostatních dinosaurů. Po přezkoumání v 90. letech se zjistilo, že hnízdo bylo oviraptoří. Další nálezy potvrdily, že samice svoje hnízda před nepřáteli chránily. Dnes je předpoklad, že se živili měkkýši, zejména vodními, kterým dokázali silným zobákem lehce rozlomit schránky. Není však vyloučené, že se vejci ostatních dinosaurů přiživovali.
Oviraptor

Možné tváře Diplodoka

5. února 2011 v 12:48 Zajímavosti
Jak ve skutečnosti vypadal Diplodocus longus? Určitě je to jedna z možností.
Diplodocus neznama tvar

Diplodocus longus

5. února 2011 v 12:45 Dinosauří encyklopedie
Diplodocus ("Dvojitý trám") byl rod obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických asi před 155 - 148 miliony let. Na rozdíl od jiných dinosaurů měl duté obratle, takže jeho hmotnost při délce 25 - 35 m zřejmě nepřesahovala 15 tun. Diplodokus byl podle stavby chrupu nepochybně býložravec. Zuby mu ale sloužily pouze pro trhání potravy (například listí ze stromů), ne pro její rozžvýkání. Po sežrání potravy někdy polykal kameny (gastrolity), kterými v prvním žaludku potravu rozmělnil.Z tohoto důvodu nejspíš také žil blízko vody, kde je zeleň měkčí, šťavnatější a lépe stravitelná. Do vody však často nevstupoval.
diplodocus longus

Triceratops horridus

5. února 2011 v 12:42 Dinosauří encyklopedie
Triceratops ("třírohá tvář") je druhý historicky popsaný (1889) rohatý dinosaurus (první byl rod Monoclonius již roku 1876); Triceratops byl robustní čtyřnohý býložravec, jehož výška v nejvyšším bodě zad činila až 3,0 m, délka až 9 m a váha kolem sedmi (možná ale i přes deset) tun. Byl tedy zároveň jedním z největších známých rohatých dinosaurů (ceratopsidů). Je však pravděpodobné, že jeho evoluční předek Eotriceratops xerinsularis, popsaný v roce 2007, byl ještě větší (délka možná až 12 metrů). Podobně jako ostatní rohatí dinosauři i Triceratops žil s velkou pravděpodobností ve stádech.

Triceratopse můžete vidět ve filmech: Jurský park , Ztracený svět , Vraždící stroje 1. , Putování  s                                         dinosaury

triceratops

Velociraptor mongoliensis

5. února 2011 v 12:36 Dinosauří encyklopedie
Velociraptor byl poměrně malý, srpodrápý teropodní dinosaurus, patřící mezi dravé dromaeosauridy.
Velociraptor byl jen asi 1,8-2,1 metru dlouhý a zaživa vážil kolem 20 kilogramů. Výškou hřbetu nepřesáhl zhruba 80 cm, dosahoval tedy velikosti statného psa. Byl každopádně podstatně menší, než jak je zpodobňován například ve filmu Jurský park (tam velikostně odpovídal spíše rodu Deinonychus). Měl drobné ostré zuby a "srpovitý" dráp na noze o délce kolem 6 cm. Alespoň na části těla byl nepochybně opeřený (paže). Velociraptor pravděpodobně žil a lovil v menších smečkách, zabíjel malé a středně velké obratlovce a mláďata jiných dinosaurů, např. tehdy hojného rohatého dinosaura druhu Protoceratops andrewsi.

Velociraptor

          

Velikost:
Raptor

Majungatholus

5. února 2011 v 12:15 Dinosauří encyklopedie
Majungatholus ("Ještěr z Majungy") byl velký teropodní dinosaurus ze skupiny abelisauridů. Žil ve svrchní křídě na území dnešního Madagaskaru (formace Maevarano). Majungatholus mohl být kanibalistický (podle fosilních objevů požíral snad i členy svého druhu). Zajímavostí jsou i dutiny v obratlech, které napovídají existenci vzdušných vaků u tohoto dinosaura (znak shodný s dnešními ptáky). Neznamená to však, že by byl předkem ptáků. Ti se vyvinuli již mnohem dříve.


JP: Prime Survival

5. února 2011 v 12:06 Jurský park
Fanoušci Jurského parku pozor! Ostatní fanouškové natočili film Jurassic park prime survival, ve filmu vystupují 3 přátelé kteří zřejmě zabloudili na ostrově. Ve filmu by měli vystupovat : Velociraptor , Pteranodon , Spinosaurus.....

více na: www.delamarepro.com


Novinky ohledně Jurského parku IV

5. února 2011 v 11:59 Zajímavosti
Čtvrté pokračování Jurského parku možná příjde do našich kin!

Režisér Joe Johnston potvrdil natáčení Jurského parku IV. Když si zadáte Jurský park IV všude uvidíte Fan Trailery a fanouškovské filmy.
IV
IV2

Jurský park III.

5. února 2011 v 11:53 Filmy
Na ostrově Sorna se ztratí chlapec Eric který se strýcem Benem kroužili kolem ostrova Isla Sorna. Jeho rodiče budou lhát Grantovi ( Sam Neil ) že si udělají něco jako okružní jízdu kolem Sorny , Grant se dá přemluvit. Letadlo přistálo a Amanda ( Téa Leoni ) do amplionu křičela tak že přilákala obrovitého ještěra s ploutví na zádech ( Spinosaurus ) a tak začíná honička po ostrově Sorna kde nakonec Erica najdou živého a zdravého. Ve filmu vystupuje spousta nových dinosaurů.

Noví dinosauři: Spinosaurus , Ankylosaurus , Cryolophosaurus , Ceratosaurus , Pteranodon


Ztracený svět Jurský park

5. února 2011 v 11:45 Filmy
Nyní se děj odehrává na ostrově Isla Sorna ( site B ) kde zařízení poničil hurikán. Zvířata unikla a vytvořila si unikátní ekosystém. Na ostrov chce John Hammond ( Richard Attenbrough ) poslat specializovaný InGen tým který vše zdokumentuje. Mezi nimi je i paleontoložka Sarah Hradingova   ( Juliane Moore ). Tomu chce zabránit Ian Malcolm ( Jeff Goldblum) který vystupuje i v prvním díle.
Dokumentování se změní v boj o přežití. Tým InGen odchytil T-rexe , samce a mládě . Roland ( Pete Posthletwaite ) s týmem odletí do San Diega a otevřou nový Jurský Park, Lod ale ztroskotá na pobřeží San Diego a t - rex uprchne do města.

Noví dinosauři : Pachycephalosaurus , compsognathus , stegosaurus 
Jurský park

5. února 2011 v 11:35 Filmy
Jurský park je jeden z nejoblíbenějších science fictions filmů. Předlohou režisérovi Spielbergovi byla kniha Michaela Crichtona s totožným názvem.

Děj filmu se odehrává na ostrově nedaleko Kostariky , ostrov Isla Nublar. John Hammond ( Richard Attenbrough ) byl zamořen právníky jestli je jeho nově vytvořený park dostatečně bezpečný. Pozval si na ostrov paleontology a vědce :   Alan Grant ( Sam Neil ) , Ellie Sattlerová ( Laura Dern ) , a
Iana Malcolma ( Jeff Goldblum ) aby potvrdili bezpečnost parku. Na ostrově nenaklonoval zvířata nýbrž dinosaury!
Když se na Nublar žene bouřka vypadne proud. Zvířata z doby před 65 miliony let na svobodě?
Kdo přežije a kdo se stane kořistí?

Ve filmu vystupují tito dinosauři: Tyranosaurus , Velociraptor , Brachiosaurus , Dilophosaurus,                                                               Paralophosaurus , Triceratops , Gallimimus.


                                           

Gorgosaurus libratus

5. února 2011 v 11:20 Dinosauří encyklopedie
Gorgosaurus ("Hrozivý/gorgonský ještěr") byl velkým tyranosauridním teropodem, který dosahoval délky 8-9 metrů a hmotnosti kolem 2,5 tuny. Žil zhruba před 77-74 miliony let (ve svrchní křídě) na území dnešního severozápadu Severní Ameriky.

gorgo 1

ZEMŘEL HEREC PETE POSTLETHWAITE

5. února 2011 v 11:15 Ostatní
Roland ze Ztraceného světa který na plátně bojoval s rozzuřenými tyranosaury a neúnavně chytal prehistorická zvířata na ostrově Isla Sorna prohrál, tentokrát boj z rakovinou.
Svět přišel o hereckou hvězdu, Steven Spielberg dokonce při natáčení Ztraceného světa prohlásil že Pete je nejlepší herec.

a